Čo sú nízkoenergetické domy?
Klasifikácia domov na bežný klasický dom, dom nízkoenergetický a pasívny dom vychádza zo sumárnej spotreby daného domu, ktorá sa uvádza v kW (kilo Wattoch) za určitú časovú jednotku. Len pre porovnanie - z klasických stavebných materiálov (staršie stavby) je úroveň spotreby 200 až 300kWh/m2, nízkoenergetický dom má spotrebu 15 až 50 kWh/m2. Výšku spotreby ovplyvňujú náklady na kúrenie, zohrievanie vody, pranie, celkové vnútorné vybavenie. Okrem toho výšku spotreby domu ovplyvňujú aj materiály použité pri výstavbe domu, jeho izolácie, tepelné mosty, spôsob odvetrávania a podobne.
Porovnanie energetickej spotreby kWh/m2 obytných budov
Za nízkoenergetický dom sa nedá považovať len hrubá stavba, kde boli použité príslušné stavebné materiály, ktorých parametre sú klasifikované ako nízkoenergetické. Súčasťou komplexného nízkoenergetického domu sú aj ďalšie prvky a technológie, ktoré zvýšia využiteľnosť stavby na maximum. Ide napríklad o správne navrhnutý typ vykurovania, správne odvetrávanie domu, technológie ako sú slnečné kolektory alebo zemné kolektory, rekuperácia.
Nízkoenergetický dom napríklad vyžaduje, aby bol čo najviac utesnený, teda aby mal čo najmenej otváravých okien a správne navrhnuté regulované vetranie. 70% energie nepoužiteľného odsávaného vzduchu sa pred výfukom von cez rekuperačnú jednotku odovzdáva dodávanému vzduchu. Dom sa týmto spôsobom vyvetrá a naakumulované teplo z neho neunikne. Regulované vetranie takto šetrí náklady na vykurovanie domu.
Základné princípy NED
- má výborné tepelno - izolačné vlastnosti obalovej konštrukcie
- stavba je bez tepelných mostov
- má presklené plochy orientované na južnú stranu
- má spotrebu na vykurovanie do 50 kWh/m² za rok
- má riadené vetranie so spätným získavaním tepla (rekuperácia)
- využíva slnečnú energiu
Pasívny dom nie je len obalom.
V pasívnom dome sa počíta aj s teplotou, ktorú vám "donesie návšteva". Všetky spotrebiče by mali byť typu AAA, v pasívnom dome sa nepočíta so žiadnym nekontrolovateľným vetraním, presklené plochy musia byť prekryté zástenami, ktoré v lete tlmia nápory slnka. V pasívnych domoch sa neodporúča krbové vykurovanie, ktoré môže dom nežiaduco odvetrávať.
Pasívne domy viac akumulujú teplo
Na rozdiel od nízkoenergetických domov dokážu pasívne domy viac akumulovať teplo. Rieši sa to viacerými technológiami, jednou z nich je infračervené vykurovanie zabudované v strope domu. Tento typ vykurovania napríklad zabraňuje tvorbe plesní a vlhkosti.
Nízkoenergetický dom je prijateľnejší pre ľudí, ktorí nechcú príliš prísne dodržovať pravidlá, ktoré si pasívny dom vyžaduje. Je to o systéme bývania a celkovom štýle života.